• Starosel
  • Starosel
  • Starosel
  • Starosel
  • Starosel

O nás

Vinársky a turistický komplex Starosel sa nachádza v oblasti Thracian.  Postavený je na ploche 23 akrov a jeho zaujímavá a pôsobivá architektúra sa podobá starobylému kláštoru. Výrobný závod má ročnú kapacitu spracovania 1000t hrozna a má jedinečné, pre Bulharsko typické výrobné technológie, ako aj špeciálne zariadenie pre kvasenie a triedenie hrozna. Zaujímavou atrakciou je liehovar a dubový sud na výrobu tradičnej bulharskej brandy. Hroznové brandy je vyrobené z vínneho destilátu dozrievaného v dubových sudoch a ovocné brandy je vyrobené zo sliviek bez kôstok. Enoteca komplex pripomína rotundu, ktorá sa stala novým chrámom Dionýzovho chrámu, kde môžete zažiť svet starovekých Thrákov. Vinári z pivnice "Starosel" zapálili oheň, ktorý zanechal stopu v modernej dobe a bude dodržiavať po stáročia tradíciu starých Thrákov, ktorí nám zanechali dar v podobe umenia výroby a pitia vína.

Pôvod

Thrákovia patra k najstarším, historicky doloženým obyvateľom územia dnešného Bulharska.

Ich pôvod je nejasný, predchodcovia Thrákov žili na balkánskom polostrove už v mladšej dobe kamennej. Sú odborníkmi označovaní ako "Preto-Thrákovia" . Vznik thráckych kmeňových spoločenstiev urýchlil aj vznik ďalších indo-európskych civilizácií.

Názov Thrákovia sa prvýkrát objavil na konci druhého tisícročia p.n.l. (podľa Homera). Od tej doby sa tento termín stal spoločným názvom všetkých obyvateľov priestoru medzi Karpatami a Egejským morom. Počas dvanásteho a jedenásteho storočia p.n.l. sa usadili Thrákovia nielen na pevnine a stredomorských ostrovoch, ale aj v Malej Ázii.

Thrákovia boli známi ako udatní bojovníci. Zúčastnili sa napríklad Trójskej vojny. Tvorili významnú časť armády Alexandra Veľkého, oveľa neskôr patrili k príslušníkom rímskych légií.